Необходими материали и място
Подготовка на дървените трупи и инокулация (посявка)
Стъпка 1: Почистете дърветата от лишеи и мъх, ако има такива. Не използвайте дървета, които имат диви гъби растящи по тях. Не нарушавайте цялостта на кората, тъй като тя е от особена важност за плододаването.
Стъпка 2: Ако дърветата са прясно отрязани, изчакайте поне 2 седмици след резитбата им и ги инокулирайте. Ако дърветата изглеждат сухи ги хидратирайте като ги накиснете в студена вода за 24 до 36 часа. След хидратицията изчакайте кората да изсъхне и започнете да сеете мицела.
Стъпка 3: Изрежете тънка шайба (5-10 см) от всяко дърво – тя ще послужи за капак. Почистете бургията със спирт. В дървото, където е прясно отрязано пробийте окръжност от дукпи, която е на разстояние 2-3 см. от края на дървото. Диаметъра на дупките да е равен на разстоянието между тях – от 16 до 20 мм. Дълбочината на дупките да е от 15 до 20 см. Както е показано на фигурата (ще я намерите в снимките на продукта.
Стъпка 4: Във всяка дупка поставете предварително разделени зрънца мицел, докато дупката е изцяло пълна. След напълване на всички дупки поставете един слой зрънца мицел върху дървото и плътно заковете с пирони шайбата, която отрязахте предварително. Слоя мицел между дървото и шайбата ще позволи гъбите да се обравуват от там по-лесно.
Стъпка 5: След инокулацията поставете пънчетата на сенчесто място. Ще помогне ако мястото е естесвено влажно. Подходяща температура по време на инкубацията е 15-28 (30)°С. Въздушната влажност трябва да е 65-75%. Покриването на пънчетата с перфориран найлон по време на инкубацията значително увеличава влажността. Няколко месеца след посявката на мицела можете да заровите ⅓ до ¼ от пънчето в пясък, който трябва да навлажнявате. Постоянния контакт с мокрия пясък ще стимулира развитието на мицела и плододаването. Развитието на конкуренти гъби ще бъде подтиснато.
Инкубация (развитие) на мицела
Подходяща температура по време на инкубацията е 15-28 (30)°С. Ако трупите са под навес или на закрито, трябва да ги поливате 1-2 пъти на седмица. Инкубацията трае 4-12 месеца, в зависимост от вида дърво, посевната норма и условията. Обикновено няколко седмици след посявката на мицела може да се наблюдава развитието му около дупките на посявка.Ако забележите, че той не се развива вероятно не е достатъчно влажно и/или не е достатъчно топло. Ако забележите поява на плесени намалете влагата. Ако след време забележите поява на конкурентни гъби по някое дръвче го
махнете от фермата. Мъх или лишеи по дръвчета можете да отстраните с телена четка или шпатула.
Плододаване
При подходящи условия и висока посевна норма пънчетата ще започнат да плододават от 4 до 12 месеца след инокулацията. Подходящите условия за плододаване на кладница:
Продължителност на плододаване
Трупчетата плододават приблизително 3 до 6 години в зависимост от вида и диаметъра на дърветата, посевната норма на мицела и условията.
Добиви
15–20% от началната маса на дърветата, за целия период на плододаване – зависи от вида дървета, мицела и условията. Може да варира извън тези граници.
*Трайност на мицел на зърно: до 4 месеца от датата на етикета в неотворена оригинална опаковка. Съхранявайте мицела в хладилник при 2-6°С (10-12°С за мицел на розова кладница).
Да се пази от замръзване!